Kolejne motywy WordPress z serii „Twenty” miały się ukazywać w rocznych odstępach. Na motyw Twenty Twelve przyszło nam czekać nieco dłużej, ale było warto. Wypuszczony z lekkim poślizgiem następca Twenty Eleven jest interesujący zarówno z punktu widzenia użytkowników jak i twórców motywów. Czego możemy się po nim spodziewać?
Wersja demonstracyjna
Twenty Twelve zostanie jednym (trzecim z kolei) ze standardowych motywów razem z wydaniem WordPress 3.5, którego premiera zaplanowana jest na początek grudnia br. Sam motyw został ukończony wcześniej więc można go już podejrzeć i pobrać.
Wygląd
Twenty Twelve to motyw w pełni responsywny, stworzony przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych. Oznacza to, że poprzez zmianę rozmiaru i układu elementów dostosowuje się on do szerokości ekranu urządzenia, na którym przeglądamy stronę. Najłatwiej zaobserwować to zachowanie zmniejszając szerokość okna przeglądarki. Co więcej, motyw ten jest dostosowany również do wyświetlania na nowoczesnych ekranach o wysokiej rozdzielczości HiDPI (np. retina display w urządzeniach Apple).
Dla czytelników i właścicieli stron jest to bardzo dobra wiadomość – oznacza to, że strona będzie się dobrze prezentować nie tylko na komputerze, ale również na tabletach i smartfonach, również tych najnowocześniejszych. Za pośrednictwem strony „The Responsinator” możemy sprawdzić jak to wygląda w praktyce.
Czcionka
Autorzy tym razem postawili na czcionkę Open Sans (Google Web Fonts), która idealnie wpasowuje się w nowoczesny styl motywu oraz, co ważne, oferuje pełne wsparcie dla polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ó itd.).
Szablon strony głównej
W motywie Twenty Twelve obok tradycyjnego sposobu wyświetlania najnowszych wpisów na stronie głównej mamy również możliwość skorzystania z dedykowanego szablonu. W szablonie tym strona główna składa się z dwóch sekcji – górnej, w której wyświetlana jest treść wybranej strony oraz dolnej, gdzie mamy do dyspozycji dwa obszary widgetów.
Aby skorzystać z tego rozwiązania należy najpierw stworzyć nową stronę i wybrać dla niej szablon o nazwie „FrontPage Template”. Następnie w sekcji „Ustawienia / Czytanie” ustawiamy opcję wyświetlania statycznej strony i wybieramy z listy nowo utworzoną stronę. Ostatni krok polega na wstawieniu wybranych widgetów do odpowiednich obszarów.
Dodatkowe szablony stron
Poza szablonem strony głównej Twenty Twelve oferuje jeszcze jeden szablon – stronę bez bocznej kolumny („Full-Width Page Template”). Warto również zauważyć, że jeśli nie dodamy do obszaru „Main Sidebar” żadnych widgetów, WordPress automatycznie korzysta właśnie z tego szablonu.
Formaty wpisów
Twenty Twelve obsługuje kilka z dostępnych w WordPress formatów wpisów: notatka na marginesie, obrazek, odnośnik, cytat, informacja o stanie – każdy z nich odpowiednio wyróżniony graficznie.
Opcje motywu
Motyw Twenty Twelve pozwala na dostosowanie nagłówka oraz tła strony za pomocą opcji w panelu administracyjnym (można tego również dokonać za pośrednictwem wprowadzonej w WordPress 3.4 opcji „Personalizacja”). Opcje te są analogiczne do tych znanych z motywu Twenty Eleven, różnica polega na tym, że Twenty Twelve nie oferuje zestawu domyślnych obrazów, wbudowanych w motyw. Zatem wyświetlanie obrazka w nagłówku jest opcjonalne a domyślnie wyłączone.
Czego nie znajdziemy w Twenty Twelve?
Poza możliwością zmiany tła strony i wstawienia obrazka do nagłówka Twenty Twelve nie oferuje żadnych dodatkowych opcji, znanych z wielu motywów premium, jak choćby możliwość dodania własnego tekstu w stopce czy wyboru czcionek używanych na stronie.
Nie znajdziemy tu również żadnych dedykowanych widgetów.
Co znajdziemy zaglądając pod maskę Twenty Twelve?
Tak jak w przypadku poprzedników kod źródłowy motywu Twenty Twelve zawiera bogate komentarze, dzięki czemu z samej jego lektury można się wiele dowiedzieć. Na co warto zwrócić uwagę?
- Szablony stron znalazły się w osobnym podkatalogu – jest to nowość w stosunku do poprzednich motywów domyślnych, będąca konsekwencją zmian wprowadzonych w WordPress 3.4.
- Zaglądając do pliku
header.php
zauważymy, że zmienił się sposób generowania znacznika<title>
. Cały kod został przeniesiony do plikufunctions.php
, gdzie tytuł generowany jest za pomocą filtrawp_title
, co jest związane bezpośrednio z aktualnymi oficjalnymi wymaganiami dla motywów. - Responsywne strony internetowe stały się już standardem. W motywie znajdziemy ciekawe podejście do tego tematu. Jest on zbudowany przede wszystkim na urządzenia mobilne, z wykorzystaniem media query w pliku
style.css
, aby dodać kilka dodatkowych reguł CSS dla ekranów powyżej 960 px szerokości. - Warto zwrócić również uwagę na sposób ładowania czcionki Open Sans z Google Web Fonts. Z poziomu pliku
functions.php
mamy możliwość dodania dodatkowego zestawu znaków, np. cyrylicy. Sama czcionka jest ładowana za pomocą funkcjiwp_enqueue_style
, dzięki czemu można ją łatwo zamienić na inną w motywie potomnym lub we wtyczce.
Podsumowanie
Motyw mogę podsumować słowami – przemyślany minimalizm pod kątem wyglądu i funkcjonalności.
Co prawda nie wykorzystuje on maksymalnie wbudowanych funkcji WordPressa – do dyspozycji mamy tylko połowę (5 spośród 10 dostępnych) formatów wpisów, jeden obszar menu, brak dedykowanych widgetów i bardzo podstawowe funkcje jeśli chodzi o personalizację wyglądu (osobiście liczyłam że będzie on kopalnią wiedzy na ten temat). Nie zmienia to jednak faktu, że jest to solidny, poprawnie zakodowany motyw, który jest na bieżąco z najnowszymi trendami zarówno pod względem wyglądu jak i użytych technologii.
Brak rozbudowanych funkcji i „wodotrysków” uważam za jedną z zalet tego motywu, zgodnie z zasadą, że za funkcje odpowiadają wtyczki, a motyw za wygląd. Poza tym warto dodać, że Twenty Twelve sprawdzi się również w roli motywu-rodzica i mam nadzieję, że w najbliższym czasie zobaczymy wysyp ciekawych motywów potomnych.
Dla developerów jest on świetnym materiałem dydaktycznym, który polecam zwłaszcza osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem motywów. Wspominałam już, że kod motywu zawiera obszerne komentarze. Wczytując się w kod źródłowy widać, że autorzy nie zaniedbali aspektu edukacyjnego, za co również należy im się szacunek.
Moim zdaniem Twenty Twelve jest najlepszym dotychczasowym motywem domyślnym i już nie mogę doczekać się kolejnych. Zdaję sobie sprawę, że moja recenzja jest dość entuzjastyczna, dlatego ciekawa jestem Waszych opinii, zwłaszcza tych krytycznych!
Jakie wrażenie zrobił na Was Twenty Twelve?
Komentarze
Zauważyłem jeszcze coś – strona automatycznie doczytuje nową zawartość podczas przewijania, bez paginacji!
odpowiedzPlus za spostrzegawczość :) Faktycznie, można coś takiego zaobserwować, ale nie jest to funkcja motywu a jakiś dodatek z platformy wordpress.com, na której umieszczone jest demo.
odpowiedzA już myślałem…
odpowiedzA może Szymon wiesz jak można uzyskać taki efekt?
odpowiedzNajprościej poprzez wtyczkę, np. Infinite-Scroll. Jej działanie możesz podejrzeć na stronie Michała Pasterskiego.
odpowiedzDobrze się dzieje, że twórcy nie poszli za wszechobecnym pędem w upiększanie i przebajerzenie produktu. Na pierwszy rzut oka wygląda ascetycznie, ale daje wielkie pole do popisu w własnej modyfikacji. Szkoda tylko, że takie produkcje wychodzą tak rzadko. Pozdrawiam
PS. Nie wiem jak obecne postępy w tłumaczeniu motywu, ale u mnie można znaleźć już całościowe dla wersji 1.0. ( http://notatki.4use.pl/?download=4 )
odpowiedzLink nie działa na stronie :(
odpowiedzPotwierdzam. Tomek, plik możesz ściągnąć ze strony głównej (odnośnik znajduje się w sekcji „Pliki do pobrania” w sidebarze po prawej stronie).
odpowiedzo widzisz :D dzięki
odpowiedzSzymon, dzięki za poinstruowanie. Tak, jest tłumaczenie w sidebarze. Wszelkie uwagi na ten temat proszę zgłaszać przez formularz kontaktowy na notatki.4use.pl.
odpowiedzBTW. Szkoda, że oficjalnie zatwierdzenie propozycji tłumaczeń tyle trwa:/
Jak dla mnie to bardzo dobry theme z kategorii „minimalizm”. W zasadzie niewiele trzeba zmieniać.
odpowiedzZapowiada się ciekawie. Biorę się za testowanie.!
odpowiedzSuper sprawa z tym tematem. W dzisiejszych czasach to konieczność, żeby strona nie tylko w komputerze wyglądała dobrze. Jestem bardzo zadowolony, że coś takiego powstało. Nawet obrazek w nagłówku skaluje pięknie:-) Jak tylko dowiem się co pod maska można zmienić przesiądę się ze wszystkimi moimi stronami na ten motyw.
odpowiedzWyglądają spoko… Lekkie, przejrzyste :)
odpowiedzWrzuciłem na prywatnego bloga i wygląda bardzo ładnie… Nieprędko go zmienię :)
odpowiedzNo i sprawa się rypła. kto mi pomoże i poświęci chwilę na odpowiedź na moje dwa pytania?
odpowiedzStrona główna, nowa strona stworzona, bez tytułu, bez treści, dwa pola widżetów wypełnione, ale jak na tę stronę, u góry patrząc na całość pod menu, dać np. najnowszy wpis z bloga i jak teraz prowadzić dalej stronę gdy wpisy nie pojawiają się na głównej tylko.. No właśnie gdzie? Stworzyłem nawet nową stronę o nazwie blog, ale jak zmusić wpisy do pokazywania się na niej?
Nie do końca rozumiem problem nr 1 – w Twenty Twelve jako widget można dodać najnowsze wpisy z bloga. Czy możesz to jakoś lepiej wytłumaczyć?
odpowiedzOdpowiedz na drugie pytanie znajdziesz w Codexie, ale sprowadza się to do stworzenia nowej strony z dowolnym tytułem, np. Blog albo Artykuły. Strona powinna być pusta, czyli poza tytułem nie wypełniasz żadnych pól. Następnie w ustawieniach czytania wybierasz jako strona z wpisami tą nowo utworzoną stronę.
Ola! Olu!
odpowiedzNa grafice „Specjalny szablon dla strony głównej” pole „Treść strony” jest wycinkiem ostatniego artykułu z bloga. Jak uzyskać ten efekt? Wiem, że gdzieś dzwoni, ale nie wiem w którym kościele.
Dziękuję Tobie bardzo serdecznie za pomoc.
Oj, teraz dopiero zauważyłem, że treść tej całej przykładowej strony składa się z kilku zdań, więc moja idea może nie mieć podstaw… Ale nie poddaję się i czekam z niecierpliwością na odpowiedź:-)
odpowiedzPole „Treść strony” wyświetla treść statycznej strony w WordPress ustawionej jako strona główna, nie treść najnowszego wpisu. Aby wyświetlić w tym miejscu najnowszy wpis, trzeba by zajrzeć do kodu i zmodyfikować motyw.
odpowiedzO.K. Więc moje przypuszczenia się potwierdziły. Szkoda. Dziękuje jeszcze raz za pomoc.
odpowiedzMotyw naprawdę przedni, ale mam pewne wątpliwości co do dwóch rzeczy.
1. Nieuporządkowany kod w functions.php
„Kod to poezja”. Z pewnością, ale nie tutaj. Według mnie ten kod powinien być podzielony na mniejsze pliki – dla widgetów, dodatkowych stylów i skryptów, nawigacji, komentarzy itd. Teraz wszystko jest na kupie i mimo, że są komentarze, to i tak jest to nieprzyzwoicie nieczytelne. Mam wrażenie, że dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z WP jest to wręcz odstraszające.
2. Ładowanie „na siłę” html5shiv
Rozumiem, że WP nadal nie potrafi poprawnie dodać komentarzy warunkowych IE dla skryptów, ale żeby wstawiać odwołanie bezpośrednio w nagłówku? Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby podczepienie się pod wp_head tak aby motywy potomne mogły sobie to spokojnie wywalić.
odpowiedzSzymonie, czyli nie jesteś fanem tego motywu? Ja nie zaglądając mu za dekolt jestem oczarowany;-)
odpowiedzNie, wręcz przeciwnie – 2012 dużo bardziej podoba mi się od swoich poprzedników i to zarówno pod względem wykonania jak i prezentacji. Zastanawiam się tylko dlaczego tak a nie inaczej zostało to zrobione.
odpowiedzU mnie dla odmiany posypała się polska wersja językowa na tej skórce
odpowiedzMasz na myśli to tłumaczenie przygotowane przez Kubę?
odpowiedzOoo też to masz? Mi część menu i opcji WP zmieniła się na angielski ;)
odpowiedzTego tłumaczenia Kuby nie instalowałem, po prostu część bloga jest po angielsku część po polsku, dlatego przełączyłem się z powrotem na starą skórkę.
odpowiedzWdrożyliśmy ją na http://blog.zenbox.pl/ ale jakoś szału nie robi, sporo jej brakuje do wp.com odpowiednika.
odpowiedzTomek, zauważyłeś coś jeszcze oprócz braku automatycznego ładowania kolejnych wpisów? Tak coś czułem, że demo z .com jest podrasowane.
odpowiedzStylowanie custom wpisów i ogólnie takie popierdółki mniejsze.
odpowiedzTrzeba przyznać że motyw jest bardzo fajny… Prosty, a zarazem oryginalny :)
odpowiedzCo prawda nie takiego szablonu szukałam (chciałam coś w stylu kafelkowym) ale ten w sumie też jest spoko :)
odpowiedzMotyw sam w sobie nie robi na mnie wielkiego wrażenia, ale widzę w nim potencjał. Myślę, że może być idealną bazą do rozbudowy i tworzenia nowych, ciekawych motywów.
odpowiedzBardzo podoba mi się ten szablon. W sumie każdy kolejny z serii Twenty wyznacza w jakimś stopniu nowe trendy. Ciekawy aspekt również z HTML 5. Widać rozwój. Pozdrawiam
odpowiedzmój skromny blog stoi na tym szablonie :)
odpowiedzZapytanie mam jak owe logo rozciągnąć albo dac bardziej na środek w owym właśnie stylu.. ? może ktoś pomóc i powiedzieć ..
strona to http://www.powiatw990px.pl ?
odpowiedzŻeby wyśrodkować możesz uzupełnić CSS o poniższe linijki:
odpowiedzDzięki bardzo , pomogło :) ewentualnie jeszcze rozszerzenie owego „logo”
odpowiedzW jakim sensie rozszerzyć?
odpowiedzcałościowo od lewej do prawej strony , a nie tak jest teraz ,że bo bokach jest obramowanie.. ?
odpowiedzJeśli chciałbyś aby logo zajmowało całą szerokość to powinieneś wgrać obrazek o większych rozmiarach. Optymalnie będzie to 960 pikseli w szerokości.
Jeśli zaś chcesz jedynie usunąć obramowanie to powinieneś ponownie zajrzeć do pliku CSS i wprowadzić i z poniższego zapisu:
usunąć:
Powinno pomóc. W razie czego daj znać, na pewno coś zaradzimy.
odpowiedzWprowadziłem i nic .. dalej na środku jest widoczne obramowanie. większy plik postaram się wgrać niedługo, a jeszcze jedna odskocznia pytająca :
Jak do motywu na stronie http://www.zbyszko.kikko.pl wprowadzić polskie litery, czy w ogóle jest to możliwe?
odpowiedzI jak zmienić kolejność wpisu daty w jakiej zakładce to znajdę w edytorze na stronie http://www.zbyszko.kikko.pl
odpowiedzChodzi Ci o format daty? Jeżeli tak, to bierze tutaj format z ustawień wordpressa – Ustawienia >> Ogólne >> Format daty
odpowiedzA jak wstawić logo graficzne zamiast tekstowego? Czy dałoby się tak zrobić, żebym mógł w kokpicie ustawić sobie i wybierać obrazek zamiast tekstu, żeby za każdym razem nie trzeba było grzebać w plikach?
odpowiedzTutaj masz instrukcję, gdzie i jakich zmian dokonać, by dodać sobie w ustawieniach motywu opcję wyboru logo >> http://pastebin.com/UGZmjCm1
odpowiedzWłaśnie się zastanawiam nad wordpressem w formie bloga, ale ciągle nie znalazłem odpowiedniej skórki, trzeba przeanalizować sprawę:)
odpowiedzNa wspomnianym motywie na pewno się nie zawiedziesz. Zaraz po uruchomieniu może i nie rzuca na kolana bo jest minimalistyczny, ale dzięki temu można go łatwo dostosować pod indywidualne potrzeby.
Pamiętaj tylko aby wszystkie zmiany w wyglądzie wprowadzać korzystając z systemu motywów potomnych.
I najważniejsze – jak już postawisz bloga to daj nam znać, chętnie pooglądamy i w razie czego doradzimy co zmienić lub poprawić :-)
odpowiedzNajpierw to muszę mieć czas, bo chce zmienić stronę w pierwszej kolejności. Co do bloga lubię własnie minimalistyczne blogi, czyste przejrzyste:). Zastanawiam się nad http://www.prophoto.com/ skórce, która kosztuje 200$ i robi bardzo dobre wrażenie, wraz z fajnym pokazywaniem zdjęć:).
odpowiedzA co do motywu potomnych to nawet nie zastawiałem się nad tym, ale widzę że faktycznie warto o tym pamiętać szczególnie gdy jest automatyczna aktualizacja skórki:). Dzięki za info:)
Mam małe umiejętności a duże ambicje. Pytanie: czy jako laik dam radę zrobić w child theme: 3 kolumny, na głównej żeby się streszczenia wyświetlały a nie całe wpisy, coby ikona wpisu miała okresloną wielkość, dodać nagłówek?
odpowiedzNie podoba mi się też czcionka w twenty twelve -jest jakby rozmazana.
Hej.
odpowiedzJako laik możesz mieć trudności ze zrobieniem tego w jakikolwiek sposób. Jeśli potrafiłbyś to zrobić w jakikolwiek sposób, to i ze zrobieniem tego na Child Theme sobie poradzisz. :)
Się zawezmę i zrobię… zajmie mi to pewnie z rok lub dwa ;)
odpowiedzTu mała podpowiedź – podczas edycji wpisu wystarczy kliknąć na przycisk „Wstaw tag 'Więcej'” – w miejscu gdzie był kursor pojawi się taka przerywana kreska – tekst znajdujący się nad nią będzie właśnie takim streszczeniem.
odpowiedzDzięki Szymon! Sprytne :)
Przegrzebałam już milion stron o wypisach i zmieniłam również content.php (w potomnym -spokojnie ;) ) dodając is_home
Ale cały czas nie pojawiają mi się […] na końcu streszczenia (również w wersji podanej przez Ciebie… wpis rozwija się tylko po kliknięciu w ikonę wpisu (która udało mi się zmniejszyć -juppi!)
odpowiedzTzn. wstawiłaś ten znacznik, ale zamiast streszczeń nadal pokazuje się pełna treść? Czy mogłabyś podać przykład takiego wpisu (oraz wskazać miejsce, w którym wstawiłaś znacznik oddzielający)?
odpowiedzTzn., że właśnie nie mam znacznika… Mam wypisy nierozwijalne ;)
odpowiedzprzykład na http://www.jamcijest.pl (tu sie bawię worpressem -jak mam czas)
Pełna treść pokazuje się po kliknięciu w ikonę wpisu. A ja chcę mieć „czytaj dalej” or so….
https://codex.wordpress.org/Function_Reference/the_content
odpowiedzNie no, extra, a tak po wenusjańsku? Znacznik „
odpowiedz<!--more-->
” jest w test 3, w test 2 jest wypis ręczny a jeden czort -nie pojawia się możliwość rozwinięcia wpisu. Jak krowie na rowie proszę, bo znam 3 inne języki, ale HTML jeszcze nie :)Meh. Musisz znaleźć w swojej skórce wywołania funkcji the_content() i dodać tam parametr „Czytaj więcej” czy co tam chcesz. :P
odpowiedzo to chodzi?
tak mam w content.php
odpowiedzHmm, to powinno działać bez problemu…
Nic nie poradzę w takim razie bez dostępu do strony. Jak chcesz, to pisz do mnie na priv, postaram się pomóc (mail masz po kliknięciu nicka)…
odpowiedzJak wejdziesz do archiwum kategorii to pokaże się odnośnik do wpisu: http://jamcijest.pl/?cat=1
Bez zaglądania w kod i do panelu administracyjnego trudno jednoznacznie stwierdzić dlaczego Ci się to nie pokazuje. Są dwie możliwości – jest to spowodowane przez dodatkową wtyczkę (lub jej ustawienia) lub po prostu już coś wcześniej zmieniałaś w kodzie.
Ta druga możliwość jest bardziej prawdopodobna :-). Jeśli używasz motywu potomnego to możesz przełączyć go na chwilę na motyw-rodzic (TwentyTwelve) i sprawdzić czy wtedy jest już dobrze (pod warunkiem, że nie modyfikowałaś nic w motywie-rodzicu).
odpowiedzSzymon – zgadza się, na rodzicu działa Czytaj dalej. Muszę zweryfikować co zrobiłam w potomnym. Dziękuję! Trudny to język – ten HTML. :) Jestem dzięki Wam trochę mądrzejsza.
odpowiedzSuper! Cieszę się, że mogliśmy jakoś pomóc :) Gdybyś natrafiła jeszcze na jakieś przeszkody to pisz śmiało.
odpowiedzNie HTML, a PHP. Znaczy HTML z wstawkami z PHP. :)
odpowiedzPlus CSS i szczypta JS :D
odpowiedzSzymon opiszesz motyw 2013? Już jest. Zobacz jak się prezentuję: krzysztof.niepsuj.com
odpowiedzNie jestem jeszcze pewien, ale pewnie tak.
odpowiedzPiszę więc śmiało :) Się kulinarnie zrobiło z tymi szczyptami a ja właśnie odkryłam ze zgrozą (!), że jak się kliknie na zdjęcie wstawione we wpisie jako galeria (z galerii wbudowanej, nie z żadnego next gena czy cuś) to klikając „poprzedni” można obejrzeć wszystkie zdjęcia dodane do mediów, a nie tylko te z danej galerii. Letko się zdziwiłam, bo przyjęłam za oczywistość, że jak dodaje zdjęcia do galerii, to nawet w powiększonym podglądzie będą zdjęcia tylko z tej galerii. Wiecie o co chodzi?
odpowiedzBardzo dobre pytanie!
Każde zdjęcie, które jest dodawane do WordPressa może posiadać tzw. „rodzica”. Jeśli pliki dodajemy podczas edycji wpisu to ich rodzicem automatycznie zostaje właśnie ten wpis. Możemy też pliki dodać w zakładce „Media / dodaj nowe” – wtedy wspomniany „rodzic” nie istnieje.
To do jakiego „rodzica” przypisany jest plik graficzny można sprawdzić w zakładce „Media” w kolumnie „Wgrany do”. Jeśli nie ma „rodzica” to w tym miejscu pojawi się specjalny odnośnik umożliwiający przypisanie pliku do wpisu. Niestety nie istnieje możliwość zmiany „rodzica” co samo w sobie jest trochę bezsensu.
Teraz sedno sprawy. Na stronie załącznika (można ją poznać m.in. po tym, że w adresie ma słowo „attachment”) odnośniki „Poprzednie / następne zdjęcie” są generowane właśnie na podstawie „rodzica” aktualnego zdjęcia (tzn. brane są pod uwagę tylko te zdjęcia, które mają tego samego „rodzica”). :D
I tu ważna sprawa – jeśli dane zdjęcie nie miało przypisanego „rodzica” to brane pod uwagę są wszystkie zdjęcia, które również nie mają go przypisanego.
Dlatego właśnie warto zastanowić się nad innym sposobem wyświetlania galerii (np. poprzez dodatkową wtyczkę, która dodaje efekt „lightbox” czyli takie wyskakujące okienko z przyciskami „następne / poprzednie”) bo to standardowe jest mocno pokręcone.
Powodzenia!
odpowiedzDzięki Szymon za objaśnienia! Sama bym pewnie na to nie wpadła. Wygodniej mi było dodawać zdjęcia do „przyszłych” wpisów. Lightboksa chciałam już dawno zainstalować tylko czasu ciągle brak. Teraz jest to mój priorytet :)
odpowiedzDla przyszłych wpisów używaj szkiców i tyle. :)
odpowiedzO tym też pomyślałam. Zastosuję i jedno i drugie :) Dzięki za podpowiedzi!
odpowiedz@marsjaninzmarsa, to jest dobre, ale do momentu gdy zechcemy zrobić galerię składającą się ze zdjęć, które zostały dodane do różnych wpisów :)
odpowiedzWitam.
odpowiedzdopiero co postawiłem pierwszy krok na wp i mało jeszcze o nim wiem, a w zasadzie nic oprócz tego co metoda prób i błędów zrobiłem na swojej stronce http://www.ourvestige.pl , którą traktuje jak pole do testów. Docelowo ma być blogiem, ale żeby stała sie takim z prawdziwego zdarzenia to pewnie będę musiał jeszcze trochę popytać tu i tam. Z tego co widzę jest tu kilka osób, które już zjadły zęby na twenty twelve więc chyba dobrze trafiłem.
Na razie to mam pytanie odnośnie zamieszczanych fotek w nowym wpisie. czy można wstawić większe ?
Twoje Twoje pytanie dotyczy tego „czy można to zrobić” czy bardziej „jak to zrobić”?
odpowiedzCzyli wnioskuje, że się da. Tylko jak ? zaznaczam, że potrzebuje opisu dla laika ;-). Przydała by się też jakaś dodatkowa czcionka tak dla wyróżnienia tekstu, ale ? I tu pytanie czy się da ?
odpowiedzOK, postaram się :-).
Gdy podczas wstawiania zdjęcia do wpisu/strony zaznaczysz z listy element, który Cię interesuje to po prawej stronie pojawi się sekcja „Szczegóły załączonego pliku”. Tam, na samym dole jest coś takiego jak „Ustawienia wyświetlania załączonego pliku” a wśród nich „Rozmiar”. Wystarczy, że z rozwijanej listy wybierzesz ten o większych rozmiarach („Duży” powinien być OK).
Załączam jeszcze zdjęcie o co dokładnie chodzi:
odpowiedzhttps://wpninja.pl/media/2014/03/wordpress-wybieranie-rozmiaru-obrazka.png
Dzieki za podpoiedz.poszlo bez problemu. A jak zmienic opcje wyswietlania sie najnowszego wpisu. Zeby pokazywal sie na gorze bloga ?
odpowiedzStandardowo najnowsze wpisy pojawiają się na samej górze. Jest jednak możliwość ustawienia wpisu jako „przyklejony” (edycja wpisu, sekcja „opublikuj” po prawej stronie i kliknięcie na „Edytuj” przy „Dostępność) – wtedy taki wpis jest zawsze na górze. I właśnie coś takiego masz teraz ustawione u siebie na stronie (ten wpis z zębem).
odpowiedzI jeszcze jedno pytanie. Zasadnicze w zasadzie od niego powinienem zaczac. Wstawiam nowy wpis i zamiast pokazywac sie na BLOGu widac go tylko kiedy klikniemy w prawym pasku menu „kategorie” – „probne”. Co jest nie tak ? Cos spierniczylem, tylko co ? I jak to teraz naprawic ? Adres strony jak wyzej.
odpowiedzPewnie utworzyłeś stronę o nazwie „Blog” i ustawiłeś ją jako strona główna („ustawienia / czytanie / strona główna wyświetla”) :-)
odpowiedzJeszcze raz dzięki. Wreszcie jest jak należy. Ale żeby nie było, że wszystko już wiem to mam kolejne pytanie ;-) Jak zablokować możliwość pisania komentarzy na stronie „Galeria” a zostawić na Blogu ?
odpowiedzNa stronie edycji wpisu/strony znajdziesz sekcję „Dyskusja” i właśnie tam można ustawić m.in. czy komentarze są widoczne czy nie. Możliwe, że taka sekcja jest niewidoczna, ale wtedy wystarczy, że klikniesz na przycisk „Opcje ekranu” (prawy, górny róg strony) i ją tam zaznaczysz.
odpowiedzPolecicie jakiś „licznik odwiedzin” na stronie. Wystarczy aby wyświetlał ogólną liczbę odwiedzin.
odpowiedzNikt nie ma żadnej propozycji ? No ludziska podrzućcie coś :-)
odpowiedzCóż, pewnie nikt nie odpowiada bo zamieszczanie takich elementów na stronie dawno wyszło z mody :-) Możesz sprawdzić jedną z poniższych wtyczek:
* https://wordpress.org/plugins/free-counter/
* https://wordpress.org/plugins/mechanic-visitor-counter/
* https://wordpress.org/plugins/traffic-stats-widget/
Uważaj tylko żeby taka wtyczka nie zapchała Ci przypadkiem bazy danych.
odpowiedzJa mam pytanie. Tworzę stronę i na górze jest menu, w którym jednak nie chcę żeby były widoczne wszystkie strony. Stworzyłam drugie menu i jedno z nich ustawiłam jako primary – zadziałało, widać tylko te strony, które są dodane do primary menu. Jednak pojawił się znaczący problem w primary menu nie można dodać więcej niż 17 stron, jeżeli się spróbuje to pozostałe strony wyrzuca z primary menu i dodatkowo automatycznie zmienia status menu (nie jest już primary). Czy jest jakiś sposób żeby dodać więcej niż 17 stron do primary menu???
odpowiedzTo wygląda bardziej na problem z samym hostingiem. Włącz wyświetlanie błędów, powtórz operację na menu i daj znać czy nie pojawiają się jakieś dziwne komunikaty.
odpowiedzMam wielką prośbę o pomoc. Utworzyłam strony wedle moich zainteresowań i nowe wpisy chce segregować aby wyświetlały się na danych stronach. Jak robię wpis to wyświetla się tylko na stronie głównej, a ja jeszcze chce żeby wpis o książkach wyświetlał się na stronie książki a o ogrodzie w ogrodach. i jak to zrobić? Proszę o pomoc chociaż widzę że dawno tu nikogo nie było.
odpowiedzOd tego są kategorie. Utwórz sobie kategorie: książki, ogrody etc.
odpowiedz-i do nich odpowiednio przypisuj swoje wpisy.
Dodaj własny komentarz