Jest to pierwszy wpis, który tworzę z wykorzystaniem WordPressa w wersji 3.8 i muszę przyznać, że wprowadzenie zmian w wyglądzie i działaniu panelu administracyjnego to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.
Ważniejsze nowości
- wprowadzono płaskie elementy interfejsu,
- ujednolicono typografię i schematy kolorystyczne,
- dostosowano wszystkie strony do ekranów o różnych rozmiarach,
- uporządkowano kokpit,
- ułatwiono przeglądanie motywów oraz zarządzanie widgetami,
- dodano nowy, domyślny motyw – TwentyFourteen.
Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami to zapraszam do mojego artykułu, który został opublikowany na łamach Antyweba: „WordPress 3.8 – odświeżony panel administracyjny”.
Prezentacja wideo
Twoje wrażenia
Mnie najbardziej cieszy odświeżony wygląd strony edycji wpisu.
Jest teraz dużo przejrzyściej a poszczególne sekcje nie zlewają się ze sobą. Płaski interfejs, który wprowadzono, bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, przez co można jeszcze bardziej skupić się na tym co najważniejsze, czyli na tworzeniu treści.
A jakie jest Twoje zdanie o najnowszej wersji WordPressa?
Komentarze
Pierwsze wrażenie: gdzie jest mój wordpres?! Jednak po kilku minutach „skakania” po panelu administracyjnym dochodzę do wniosku, że tak na prawdę to za wiele się nie zmieniło. Poza tym, że tak trochę ciemno.
odpowiedzMiałem tak samo, na szczęście wszystkie funkcje zostały na swoim miejscu.
Jest wprawdzie parę miejsc, które wymagają jeszcze pracy (np. lista wpisów czy multimediów), ale autorzy ewidentnie odwalili kawał dobrej roboty.
odpowiedzJeszcze kokpit mi się średnio podoba. Zazwyczaj wyświetlam na nim „szkice” oraz „najnowsze komentarze”. Teraz, przy takim ustawieniu mam na nim dużo wolnego miejsca, które nie wiem jak wykorzystać :D
odpowiedzJak jest Ci za ciemno, to przecież możesz bez problemu zmienić motyw panelu na jaśniejszy. :)
odpowiedzMnie też na początku raził zbyt duży kontrast więc przestawiłem sobie na schemat „Light” / „Jasny”. Ale jak już zaprzyjaźniłem się z nowym wyglądem to wróciłem do standardowych ustawień i nie narzekam.
A jeśli chodzi o kokpit, to cóż – czy ktoś korzystał z czegoś innego niż „ostatnie komentarze”?
odpowiedzCała belka lewa zlana w całość nie specjalnie mi się spodobało, ale przyzwyczajam się po kilku wejściach do wp. Lekka zmiana grafiki ot i tyle.
odpowiedzJuż wiem co jest słabiej widoczne. Komentarze, które przez przypadek nie przejdą przez sito Akismeta :-) Normalnie wyłapałbym to od a tak musiałem specjalnie wejść w „komentarze” żeby to zobaczyć. Informacja faktycznie cały czas wisiała w kokpicie, ale zlała się z innymi.
odpowiedzSzkoda, że zrezygnowali ze screen_icon
odpowiedzNigdy nie używałem, ale chyba dobrze myślę, że to coś co odpowiada za ikony przy zakładkach w menu?
odpowiedzU mnie mieszane uczucia. Miałem dużo większe oczekiwania. Tak naprawdę dla zwykłego użytkownika nie wiele przyniesiono zmian na lepsze. Pewnie moja ocena jest zbyt wczesna i wersja 3.8 rozpoczęła zmiany na większą skalę, ale poza „dostosowaniem wszystkich stron do ekranów o różnych rozmiarach”, reszta jest czysto kosmetyczna, kiedy jest wiele miejsc w WP wymagających zmian. Trochę brakuje mi otwarcia się na blogera mniej obeznanego w kodowaniu. Brakuje mi bynajmniej prostych funkcji zmiany szerokości czy układu na stronie. Intrygujący jest natomiast nowy motyw 2014, jednak znowu brak kilku słów instruktarzy ja z niego zrobić pożytek :/
Pozdrawiam Szymon i mam nadzieje, że mój komentarz odczytasz jako ukrytą sugestię wpisu dla zielonych.
odpowiedzTa wersja nie miała być rewolucyjna, tylko ewolucyjna – czyli poprawki, przygotowanie podłoża pod przyszłe modyfikacje i kosmetyka.
odpowiedzBardziej rewolucyjnych zmian należy się spodziewać w kolejnych wydaniach. ;)
Wg mnie WordPress zyskał na szybkości i to dość sporo. Panel chodzi zdecydowanie szybciej a przedewszystkim ta zmiana duzo dala świeżość i lekkość :)
odpowiedzJa akurat od dłuższego czasu korzystałem m.in. z MP6, więc wielu rewelacji nie widzę.
odpowiedzTo jest właśnie świetne w rozwijaniu nowych rzeczy w WordPressie za pomocą oddzielnych wtyczek. Każdy może je zainstalować wcześniej i nie tylko przyzwyczaić się do wprowadzanych zmian, ale także dużo łatwiej przekazać informacje zwrotne do autorów.
Aż dziwne, że nikt nie wpadł na to wcześniej.
odpowiedzŚwietnie prezentuje się obecne zaplecze. Jestem pod wrażeniem – PA w WP będzie od teraz jeszcze bardziej przyjemniejsze i praktyczne. Z niecierpliwością czekam na PL tłumaczenie
odpowiedzPierwsze odczucia średnie. Z pewnością zyskuje przy bliższym poznaniu : )
odpowiedzPrawdę mówiąc byłem przygotowany na to, że będzie dużo więcej osób niezadowolonych z wprowadzonych zmian (chociażby z powodu przyzwyczajenia do starego wyglądu). A tu niespodzianka, sam nie spotkałem jeszcze osoby, której by się to (nowy wygląd panelu) nie podobało.
Reakcje są albo pozytywne albo neutralne.
odpowiedzBastetmilo psioczy na nowy wygląd. ;)
odpowiedzAle tylko ciutkę :-)
odpowiedzFajne jest to, że wreszcie dostaje się trochę więcej, niż dwa motywy kolorystyczne. Chociaż ja i tak (jak zwykle) zostałem przy domyślnym… ;)
odpowiedzA orientujecie się kiedy będzie oficjalne tłumaczenie?
odpowiedzJest już gotowe i czeka na zatwierdzenie. Na razie można korzystać z „półoficjalnego” (wygenerowane na podstawie tych samych danych, na podstawie których wygenerowane będzie oficjalne): http://iworks.pl/2013/12/22/wordpress-3-8-polskie-tlumaczenie/
odpowiedzJest już dostępna polska wersja:
odpowiedzhttp://pl.wordpress.org/releases/
Dla mnie bardzo fajny,a kolorystyka domyślna, doskonała
odpowiedzJak dla mnie jest to dość ciekawą zmianą – nowy interfejs. Nie dawno mieliśmy motyw 2013, a teraz już mamy na 2014. Defaultowy wygląd dopiero musiałem zmienić bo mi się nie podobał. Na WordPress.com ten wygląd był wdrożony dawno temu.
odpowiedzNo w sumie źle nie jest ale też nie wzbudzają te zmiany u mnie jakichś większych zachwytów.
Jest ogólnie ok. Choć nie lubię skrajnych kontrastów. No ale to można dostosować.
Mam takie pytanko, używałem długo wtyczki Login Lock, niestety z racji poważnych błędów wyleciała ona z bazy wtyczek WordPressa, szukam alternatywy. Ktoś poleciłby coś dobrego?
Cóż jeszcze, ostatnio napisałem własną wtyczkę na swoje potrzeby koszyka zakupowego materiałów cyfrowych. Wykorzystałem jednocześnie wtyczkę Advanced Custom Fields, ale okazuje się, ze ACF ma spore problemy z wydajnością. Po prostu wtyczka ta wszystkie informacje przechowuje osobno co wpływa fatalnie na wydajność.
Okazuje się, ze chyba lepszym rozwiązaniem jest użycie class wpalchemy do tworzenia metaboxów niż ACF.
I tutaj rodzi się moje kolejne pytanie.
O ile classa Wpalchemy jest całkiem dobra i świetnie udokumentowana, to jest ona dla metaboxów, szukam jej odpowiednika do tworzenia pól dla ustawień wtyczki. Może ktoś zna coś dobrego z przyzwoitą dokumentacją.
odpowiedzW kwestii wtyczki Login Lock – szukasz alternatywy, która zastąpi wszystkie funkcje czy tylko niektóre? Na forum WP ludzie polecają Login Security Solution, warto przetestować.
odpowiedzZainstalowałem Limit Login Attempts.
Jeszcze zastanawiam się nad dodaniem jakiejś wtyczki, która znacznie utrudniłaby bootom próby logowania. Czyli albo ukrycie panelu logowania albo opisywany myk z htaccess.
Chciałem jeszcze potwierdzić, ze wtyczka Advanced Custom Field ma porażające problemy z wydajnością.
Zrobiłem listę produktów jako posty, nie ma tam wiele dodatkowych pól, jednak przekłada się to na mocne spowolnienie otwarcia się strony gdzie lista się wyświetla. Po rekonesansie związanym z ACF okazuje się, że ludzie mają problemy z wydajnością tej wtyczki, mimo, że jest całkiem wygodna.
odpowiedzJeśli jesteś jedyną osobą, która korzysta z panelu administracyjnego lub takie grono jest mocno zawężone to jak najbardziej polecam rozwiązanie związane z .htaccessem. Nie spotkałem jeszcze wtyczki, która robiła by to tak dobrze.
Co do ACF to miałbym tu parę wskazówek, ale wcześniej mała prośba – czy mógłbyś przenieść swój komentarz dotyczący tej wtyczki do tematu 7 wtyczek do WordPressa, które trafiły na moją listę „ulubionych” w 2012 (jedyny wpis, w którym wtyczka była opisywana)?
odpowiedzU mnie po aktualizacji zniknęła możliwość justowania tekstu, czy ktoś z was ma może podobnie ?
odpowiedzPozdrawiam
A masz rozwinięte oba paski?
odpowiedz>> http://s27.postimg.org/kaxgzggdv/wp81.jpg
Justowanie powinno się odbywać za pomocą stylów CSS (pomijając fakt, że na stronach WWW średnio się sprawdza i raczej się go nie stosuje).
odpowiedzU mnie to wygląda tak
odpowiedz>>http://postimg.org/image/6vhof17fp/
Więc coś „rozszerza” ci podstawowy edytor, wtyczka albo jakaś wstawka w motywie.
Button justowania możesz sobie dodać do paska wrzucając w functions.php taki kawałek http://pastebin.com/LpEQPDD8
odpowiedzAcha i jeszcze jedno co zaobserwowałem. Wtyczka BackWPup dość mocno spowalnia działanie WordPressa. Zwyczajne proste przełączanie się między funkcjami panelu administracyjnego działa dość mułowato gdy wtyczka BackWPup jest aktywna w sensie włączenia.
Miałem ustawione w niej działanie dotyczące kopii bazy danych co 3 dni, podejrzewałem już od jakiegoś czasu, że któraś wtyczka bruździ w zakresie wydajności. I wychodzi na to, że jest to BackWPup. Warto to sprawdzić.
odpowiedzJa nie zaobserwowałem podobnych problemów, ale wtyczkę uruchamiam tylko gdy potrzebuję i nie zostawiam jej działającej w tle. Jeśli znajdziesz przyczynę spadku wydajności to daj znać. Może czas poszukać lepszej alternatywy?
odpowiedzOsobiście kolorystyka WordPressa przypadła mi do gustu. Wydaje mi się, że większość nowych użytkowników szybciej się teraz odnajdzie z nowym interfejsem. Ogólna ocena pozytywna.
odpowiedzMi nowa wersja kolorystyczna też przypadła do gustu. WordPress stał się teraz bardziej nowoczesny. Mimo wszystko nadal wydaje mi się, że jest bardziej „zasobożerny”.
odpowiedzJa dopiero postawiłem tego bloga, ale jak robię zmiany to są one widoczne jak jestem zalogowany, a jak się wyloguję to zmian nie widać. Pomóżcie, co może być za problem?
odpowiedzCache.
odpowiedzJanusz, jeśli korzystasz z jakiejś wtyczki do optymalizacji wydajności (np. W3 Total Cache, WP Super Cache, Hyper Cache itp.) to spróbuj usunąć statyczne pliki czyli tzw. „cache”.
Przykładowo – aby wyczyścić cache z WP Super Cache należy przejść do zakładki „Ustawienia / WP Super Cache”, wybrać „Easy” a następnie kliknąć na „Delete Cache”.
Daj znać jeśli to pomoże.
odpowiedzPomogło takie proste ale wystarczyło napisać krok po kroku i już działa.
odpowiedzBardzo dziękuję Szymonowi za pomoc, bardzo pomocny ten blog, polecam.
Super! Cieszę się, że udało Ci się rozwiązać problem.
odpowiedzTrzymam kciuki za dalszy rozwój Twojej strony.
Jak zwykle komuś się podoba a komuś coś przeszkadza. Osobiście jest jakiś krok w dobrą stronę. Dla mnie na plus mimo że zaczynam poznawać system.
odpowiedzzmiany na plus i do tego bez kolizyjne – nie to co przesiadka z win7 na 8 :)
odpowiedzMam takie pytanie :) może nie odnośnie tego wpisu :) ale odnośnie WordPress’a :)
czy ktoś może zna jakąś fajną galerię która by „pływała” obok wpisu
odpowiedzCzy mógłbyś uściślić określenie „pływała obok wpisu”? Może masz jakiś przykład strony gdzie jest to widoczne?
odpowiedzmoże to nie najlepszy przykład
http://gadzetomania.pl/
ale tutaj na stronie gadżetomani jest takie menu z boku przy wpisie :) takie pływające „za scrolowaniem” – chodzi o taki boxik który można by wyświetlać galerię zdjęć do wpisu :)
P.S
odpowiedzświetny blog :) więcej tekstów proszę ;)
Takie coś to bardziej kwestia odpowiednich stylów CSS aniżeli samej wtyczki. Konkretnie chodzi o position: fixed.
odpowiedzDodaj własny komentarz