Mimo iż konkretna data premiery WordPressa 3.0 nie została jeszcze ogłoszona to znane są już pierwsze informacje dotyczące zmian i nowości.
Scalenie z WordPress MU
Dla przypomnienia – MU to oznaczenie specjalnej wersji, dzięki której na jednej instalacji WordPressa można uruchomić wiele blogów. Właśnie na takiej wersji stoją serwisy b5media, Times LIVE Blogs czy The New York Times Blogs.
Korzystając z WordPress MU możemy także udostępnić możliwość założenia bloga każdemu użytkownikowi, który się zarejestruje. Czyli dokładnie tak jak Edublogs, MyBabyOurBaby i wiele innych a wśród nich chyba najpopularniejszy – WordPress.com.
Wracając do tematu – WordPress od wersji 3.0 będzie zintegrowany z wersją MU. Czyli de facto WordPress MU w obecnej formie przestanie istnieć a opcja multiblogowa będzie dostępna dla każdego posiadacza „zwykłego” WordPressa.
Oficjalne rozszerzenia
WordPress 3.0 będzie pierwszą wersją, do której stworzone zostaną tzw. „kanoniczne wtyczki”. Różnice pomiędzy nimi a zwykłymi wtyczkami świetnie przedstawił Grzegorz w artykule
„WordPress będzie miał oficjalne pluginy”.
Mówiąc krótko – będą to specjalne rozszerzenia ściśle powiązane z kodem WordPressa i współtworzone przez jego głównych programistów. Dzięki temu każda taka wtyczka będzie maksymalnie zgodna z najnowszą wersją skryptu, wydajna i bezpieczna.
Nowy, domyślny szablon graficzny
Zgodnie z zapowiedziami Matta Mullenwega wersja 3.0 będzie posiadała nowy, domyślnie ustawiony szablon graficzny. Obecny (Kubrick) towarzyszy WordPressowi od wersji 1.5 czyli od 17 lutego 2005 roku.
Nie wiadomo jednak jeszcze czy zostanie on zaprojektowany przez ludzi z Automattic czy może zostanie ogłoszony konkurs, w którym będzie mógł wziąć udział każdy a o ostatecznym wyborze zadecyduje społeczność, choć osobiście optuję za tym drugim.
Krótkie podsumowanie
Lista wszystkich zmian nie jest jeszcze do końca ustalona i każdy może zgłosić własną propozycję. Gdybym miał strzelać to postawiłbym na ulepszenie zarządzania stronami, bo mam dziwne uczucie, że na więcej po prostu zabraknie czasu.
Nie ma co liczyć na takie zmiany jakie towarzyszyły dwóm poprzednim wydaniom (WordPress 2.8 i WordPress 2.9). WordPress 3.0 będzie z pewnością rewolucyjny z programistycznego punktu widzenia (scalenie z wersją multiblogową i rozwój oficjalnych wtyczek), ale moim zdaniem zwykły użytkownik praktycznie nie odczuje żadnej różnicy.
Komentarze
Ale już chyba scalenie funkcji MU to jednak mała rewolucja? W każdym razie rozwój w kierunku społeczności i na pewno przydatny. Nie trzeba będzie zastanawiać się nad zmianą czy instalowaniem dwóch różnych WP.
odpowiedzKiedy planowana data premiery?
odpowiedzTo zależy od punktu widzenia.
Dla blogera, który do tej pory korzystał ze zwykłej wersji WordPressa wprowadzona zmiana nie będzie miała praktycznie żadnego znaczenia. Jest to jednak bardzo ważna informacja dla wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników dotychczasowej wersji MU.
WordPress MU od zawsze był nieco w tyle z aktualizacjami w stosunku do zwykłej wersji. Nie był kompatybilny ze wszystkimi wtyczkami a wprowadzanie zmian na własną rękę było duuużo trudniejsze.
Scalenie powinno wyeliminować wszystkie z powyższych problemów.
odpowiedzPlanowana data premiery to … (tutaj trzeba przeczytać pierwsze zdanie artykułu) :-).
odpowiedzScalenie z MU to najważniejsza rzecz. Dzięki temu kwestia update’ów wielu blogów przestanie być uciążliwa. Ogromny plus za to.
Co do oficjalnych pluginów nie widzę w tym nic aż tak rewolucyjnego – po prostu część pluginów zostanie przejęte przez Automattic. Mimo wszystkow widzę w tym bardzy fajny krok ewolucyjny. Swoją drogą to bardzo chętnie bym zobaczył gdyby z WP wywalili co się da i zrobili z tego pluginy. Dzieki temu goły WP byłby lżejszy.
odpowiedzDla mnie to doskonała wiadomość, bo właśnie przerabiam swojego wordpress’a na społecznościówkę i w sumie większość zrobiłem, w tym również możliwość redagowania blogów przez userów, ale jak ma to być wbudowane w wersjii 3.0, to poczekam z premierą nowych funkcji swojej strony i skorzystam z rozwiązania wp 3.0.
odpowiedzCiekawe tylko w jak dużym stopniu zaleją nas strony umożliwiające założenie własnego bloga.
odpowiedzWow, dopiero z tego artykulu dowiedzialem sie, ze beda go scalac z WPMU :) Brzmi fajnie.
odpowiedzW jednym miejscu bedzie mozna zarzadzac np swoimi 5 stronami opartymi na WP – przypomina to troche Gmaila – w jednym miejscu mozemy sciagac i zarzadzac poczta z wielu kont :)
Napisałeś, że dla zwykłego użytkownika to nie będzie specjalna rewolucja, więc cieszę się, że dla mnie jednak będzie. ;]
odpowiedzPrzecież to zaprzecza samemu sobie :P
Scalenie z MU… Dopóki nie będzie powodowało, że muszę wrzucić dodatkowe kilka MB na serwer, to jest mi to obojętne. Chociaż kto teraz robi aktualizację bezpośrednio po SSH (czy też FTP)? ;-)
odpowiedzChodziło o to, że korzystanie z takich wtyczek będzie dużo bardziej bezpieczne.
Ja w dalszym ciągu lecę po FTP-ie bo nie ufam do końca automatowi.
odpowiedzWiem, wiem, ironizuję przecież.
Powiem Ci, że dużo zależy od Twojego hostingu. Na Site5 nigdy nie miałem problemów, na jakichś tanich polskich hostingach – jak najbardziej (z tego co pamiętam, to część pewnych funkcji PHP była wyłączona).
odpowiedzHmm, czy to znaczy, ze na moim zwykłym WordPressie będę mógł sobie stworzyć kilka dodatkowych 'podblogów’?
odpowiedzCo do pluginow, to raczej srednie rozwiazanie.
odpowiedzChodzi mi o to, ze majac zalozmy 5k pluginow automattic moze przejac pod siebie ile, max 20 ? i to pewnie tych kiszkowych, bo watpie, zeby np autorzy takiego all-in-one-seo, czy wp-supercahce oddali za friko swoja prace.
Ewentulanie widze rozwiazanie typu – my Tobie placimy, ale Ty robisz to w tym samym czasie, w ktorym my udostepniamy nowa wersje.
No chyba, ze beda wypuszczac swoje wersje juz wydanych wczesniej przez kogos innego pluginow.
@Wojciech: Tak, właśnie o to chodzi.
@haRacz: A kto powiedział, że oni je będą przejmować? Te wtyczki mają powstać od zera – przynajmniej liczę na to, że będą konkurencją dla tych stworzonych przez społeczność, a nie kontynuacją.
Tak w ogóle to fajnie by było, gdyby w końcu ktoś zechciał „zobiektować” kod WordPressa, myślę, że w przypadku wtyczek byłaby to bardzo pożądana rzecz.
odpowiedzNo, to mogę zapomnieć o przeprowadzce na Mu, podstrony zbuduję na nowych szablonach, muhahaha :)
odpowiedzJeszcze parę miesięcy przyjdzie nam poczekać na tą funkcjonalność, więc niektórym może być trochę śpieszno. ;]
odpowiedzcoraz bardziej kusi mnie, żeby się na WordPress przesiąść. Ciekawe, jak długo tak wytrzymam :)
odpowiedz@Marcin,
Na każdego przyjdzie pora :).
odpowiedzTaki offtop:
odpowiedzSzukam specjalisty od wp co by zlecić kilka prac gdzie takiego znajdę?
WPMU był tragiczny – zakładał tysiące tabel w bazie danych. Chodził gorzej niż żółw i ślimak :/
odpowiedzMam nadzieję, że WP 3.0 będzie oferować spore możliwości konfiguracji multi-blogów.
Mogliby zrobić coś z wydajnością, bo aktualnie sprawa wygląda bardzo słabo, nawet z użyciem wtyczek od cache.
odpowiedzObawiam się natomiast, że wp mu tylko to pogorszy.
Jakieś przewidywania co do daty premiery WP 3.0?
odpowiedzW tym momencie mierzą na kwiecień 2010.
odpowiedzWitam… Przepraszam za zaśmiecanie w niewlasciwym temacie..
W ostatnich dniach mam bardzo powazny problem z wordpressem – generuje strasznie duże obciążenie CPU. Sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że w poprzednich miesiącach (tj. w listopadzie i grudniu 2009 roku), pomimo znacznie większej liczby odsłon witryny cała witryna spokojnie mieścila się w wyznaczonych limitach.
Tak wysokie obciążenie jest generowane pomimo faktu, że w skryptach zostały dokonane zmiany, ktore zmniejszyły liczbę odwołań do bazy mysql, a także został zainstalowany skypt dodający obsługę cache dla odwołań do bazy danych, przez co ilość zapytań została ograniczona do minimum. Te wszystkie zmiany wlaściwie nie przyniosły żadnych skutków. Jak się okazuje, największe obciązenie generuje plik wp-cron. Nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić. Może ktoś miałby jakąś wskazowke co moze generowac tak wysokie obciazenie tego pliku?
/public_html/wp-cron.php: 410.479999999994
odpowiedz/public_html/index.php: 1142.56999999999
/public_html/wp-admin/index-extra.php: 6.84
/public_html/wp-admin/options-reading.php: 0.210000
/public_html/wp-content/plugins/smooth-slider/scripts/timthumb.php: 0.57
/public_html/wp-admin/edit.php: 0.380000
/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/ck-processkarma.php: 0.46
/public_html/wp-admin/options-general.php: 13.34
/public_html/wp-includes/js/tinymce/wp-tinymce.php: 0.010000
/public_html/wp-admin/upgrade.php: 0.380000
/public_html/wp-content/plugins/wp-polls/wp-polls.php: 0.48
/public_html/wp-admin/admin-ajax.php: 2.57
/public_html/redirect.php: 0.14
/public_html/wp-admin/load-styles.php: 0.02
/public_html/wp-admin/users.php: 5.2
/public_html/wp-admin/options-writing.php: 0.780000
/public_html/wp-admin/index.php: 31.79
/public_html/wp-admin/post.php: 1.18
/public_html/wp-admin/plugins.php: 19.62
/public_html/wp-admin/user-edit.php: 4.55
/public_html/wp-admin/plugin-install.php: 2.15
/public_html/wp-admin/options-misc.php: 0.190000
/public_html/wp-admin/post-new.php: 1.06
/public_html/wp-admin/update-core.php: 3.8
/public_html/wp-login.php: 4.59
/public_html/wp-admin/load-scripts.php: 0.08
/public_html/wp-admin/edit-comments.php: 1.13
Z tego co widzę to index.php generuje większe obciążenie od wp-cron.php ;)
odpowiedz@Łukasz: Tak? Ciekawe… Bo np. takie WP-Super-Cache generuje po prostu statyczne strony html, które są bezpośrednio wysyłane użytkownikowi… Więc wydajniej już być nie może… ;)
odpowiedz@marsjaninzmarsa
Mówisz o prezentowaniu strony, a jak kiedyś siedziałem na słabszym hostingu, to przy dodawaniu wpisu miałem czasem problem z publikacją wpisu – zbyt długo powiadamiało zewnętrzne serwisy o tym, że wypuściłem nowy wpis. Mogliby to odpalić w tle, za pomocą jakiegoś „background joba” (niestety nie wiem, jak to się robi w PHP).
odpowiedz@Ravicious: Mógłby to teoretycznie realizować WP-Cron, ale… On jest odpalany przez PHP. Kiedy korzystasz z Superkesza, PHP nawet nie jest ładowane. Więc kółko się zamyka… ;)
PS: To o czym piszesz, raczej niewiele ma jednak wspólnego z wydajnością samego skryptu – strona łączy się z inną stroną przez tyle a tyle sekund, i nic na to nie poradzisz… choćby i skrypt działał najszybciej :)
odpowiedzTak wygląda nowy standardowy szablon (jeszcze w trakcie tworzenia):
odpowiedzhttp://wordpressfoundation.org
@marsjaninzmarsa:
Ale cache trzeba również sprawdzać, a operacje I/O również pożerają kupę czasu i zasobów.
Dobrze wiem, że Super Cache generuje statyczne strony. Zresztą, przetestowałem sobie wszystkie wtyczki od cachowania i problemu wydajności do tej pory nie rozwiązałem.
Odnośnie logów – u mnie również najbardziej obciąża index.php. Trochę kijowo to sprawdzać czy posty, czy archiwa, czy szukajka itp. wszystko i tak idzie przez router właśnie w index.php… W efekcie nawet debugować się nie da :/
odpowiedzTwentyten wygląda zdecydowanie lepiej, niż jego poprzednik, zdecydowanie lepiej też wygląda pod maską (functions.php).
odpowiedzno , no nie mialem zielonego pojecia na temat wordpressa mu to ciekawy projekt :)
odpowiedzDodaj własny komentarz